Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Повернення товарів у роздрібній торгівлі: особливості обліку та використання РРО

15.10, 10 жовтня 2019
2429
0

Повернення товарів у роздробі – на перший погляд, елементарна ситуація, із чим автор цієї статті абсолютно не сперечатиметься. Проте є певні нюанси, яких потрібно дотримуватись, аби не потрапити під п...

Загальні правила

Передусім нагадаємо загальний момент повернення товарів:

- стосовно продовольчих товарів - їх можна повернути лише в тому випадку, коли йдеться про товар неналежної якості (додаток № 3 до Постанови № 172);

- стосовно непродовольчих товарів - тут треба зважати на те, що це за товари, адже є певні правила повернення, які, зокрема, містять додатки № 1, 2 до Постанови № 172. Є ще й додаток № 3 до зазначеної Постанови, який також забороняє повернення непродовольчих товарів, якщо вони належної якості, - це, зокрема, білизна постільна, зубні щітки, парфюмерно-косметичні вироби тощо.

Якщо товар не належить до зазначених вище і він якісний, то з урахуванням підстав за ст. 9 Закону № 1023 покупець має право протягом 14 днів:

1) обміняти непродовольчий товар належної якості на аналогічний у продавця, в якого він був придбаний, якщо товар не задовольнив його за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром або з інших причин не може бути ним використаний за призначенням;

2) якщо на момент обміну аналогічного товару немає у продажу, споживач має право або придбати будь-які інші товари з наявного асортименту з відповідним перерахуванням вартості, або здійснити обмін товару на аналогічний при першому ж надходженні відповідного товару в продаж;

3) розірвати договір та одержати назад гроші у розмірі вартості поверненого товару. Гроші, сплачені за товар, повертаються споживачеві у день розірвання договору, а в разі неможливості повернути гроші в день розірвання договору - в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше ніж протягом семи днів.

Якщо повертається неякісний товар, то в разі виявлення протягом установленого гарантійного строку недоліків споживач у порядку та в строки, що встановлені законодавством, має право вимагати:

- пропорційного зменшення ціни;

- безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк;

- відшкодування витрат на усунення недоліків товару (п. 29 Правил № 104, ч. 1 ст. 8 Закону № 1023).

Відповідно до п. 30 Правил № 104 на підставі письмової заяви покупця (споживача), що складається у двох примірниках, продавець зобов'язаний прийняти товар неналежної якості в споживача, видати йому документ, що підтверджує одержання товару, і задовольнити його вимогу. Один примірник цієї заяви повертається покупцеві з відміткою продавця, зазначенням дати прийняття заяви, прізвища, ініціалів та посади працівника, який прийняв заяву, другий - залишається у продавця.

У разі коли під час гарантійного строку необхідно визначити причини втрати якості продукції, продавець (виконавець, виробник) зобов'язаний у триденний строк із дня одержання від споживача письмової згоди організувати проведення експертизи продукції. Експертиза проводиться за рахунок продавця (п. 31 Правил № 104).

Вимоги споживача, передбачені цією статтею, не підлягають задоволенню, якщо продавець, виробник (підприємство, що задовольняє вимоги споживача, встановлені частиною першою цієї статті) доведуть, що недоліки товару виникли внаслідок порушення споживачем правил користування товаром або його зберігання. Споживач має право брати участь у перевірці якості товару особисто або через свого представника.(п. 14 ст. 8 Закону № 1023)

Іще один досить важливий момент. Вимоги споживача розглядаються після пред'явлення споживачем розрахункового документа, а щодо товарів, на які встановлено гарантійний строк, - технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, із позначкою про дату продажу. Вимоги споживача щодо лікарських засобів і виробів медичного призначення розглядаються після пред'явлення споживачем розрахункового документа, передбаченого Законом про РРО, а щодо технічно складних побутових товарів - після пред'явлення розрахункового документа, передбаченого Законом про РРО, та технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, із позначкою про дату продажу (п. 37 Правил № 104, п. 11 ст. 8 Закону № 1023).

В продовженні матеріалу читайте " Повернення товару через РРО та розрахункові книжки" та " Податок на прибуток " видання БУХГАЛТЕР & ЗАКОН за посиланням.

Для отримання доступу до аналітики видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН та інших документів інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН - скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оцініть весь обсяг і переваги послуг, що надаються.

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему