Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Продаж транспортних засобів фізособою: коли потрібно декларувати дохід

15.30, 18 березня 2025
1906
0

У разі продажу об'єктів рухомого майна фізособою (резидентом України) об'єкт оподаткування обчислюють за правилами, визначеними ст. 173 ПКУ.

Продаж одного об'єкта протягом року: діють пільги

Підстави для оподаткування не виникають, якщо протягом звітного календарного року фізособа продає лише один об'єкт рухомого майна (п. 173.2 ПКУ). Тобто в разі першого протягом року продажу фізособа не сплачує ні ПДФО, ні ВЗ (пп. 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПКУ). Це правило діє щодо першого продажу таких транспортних засобів:

- легкові автомобілі;

- мотоцикли;

- мопеди.

Одним з критеріїв, який впливає на порядок оподаткування доходу, отриманого фізичною особою від продажу легкового автомобіля, є дата переходу права власності (див. ІПК ДПС від 31.01.2025 р. № 493/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК).

У вказаній ІПК ДПС пояснює, що дохід, отриманий платником податку від продажу автомобіля, не підлягає оподаткуванню ПДФО у звітному році, якщо фізичною особою здійснено продаж протягом звітного податкового року одного легкового автомобіля з одночасним переходом права власності на такий автомобіль.

Це потрібно враховувати у випадках, коли фактичне отримання доходу від продажу автомобіля відбувається, скажімо, наприкінці одного року, а перереєстрацію автомобіля й оформлення договору купівлі-продажу в сервісному центрі МВС проводять уже в наступному році. Наприклад, дохід від продажу автомобіля отримано в грудні 2023 року, а перереєстрація відбулася вже у 2024 році. Варто нагадати, що відповідно до п. 7 Порядку № 1388 власники транспортних засобів зобов'язані перереєструвати такі засоби протягом 10 діб після їх придбання, але строк державної реєстрації продовжується в разі введення воєнного стану в Україні.

Тож, якщо на 2024 рік припадає дата перереєстрації транспортного засобу, проданого у 2023 році, а також продаж ще одного об'єкта (автомобіль, мотоцикл, мопед), то пільга щодо ПДФО та ВЗ діє стосовно перереєстрованого у 2024 році об'єкта. А з доходу від об'єкта, проданого у 2024 році, потрібно було сплатити ПДФО та ВЗ.

Продаж двох і більше об'єктів протягом року

Якщо протягом року фізособа продає більше ніж один транспортний засіб (легковий автомобіль, мотоцикл, мопед), то починають діяти вимоги щодо оподаткування отриманого доходу:

- дохід, отриманий від продажу другого об'єкта рухомого майна, підлягає оподаткуванню ПДФО за ставкою 5 % (п. 167.2 ПКУ). Ставка ВЗ у 2024 році становила 1,5 %, у 2025 - 5 % (пп. 1.16 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПКУ);

- дохід, отриманий від продажу третього та наступних об'єктів рухомого майна, підлягає оподаткуванню ПДФО за ставкою 18 % (п. 167.2 ПКУ) та ВЗ.

Тобто дохід від послідовного продажу протягом звітного (податкового) року першого легкового автомобіля не оподатковується ПДФО та ВЗ, дохід від продажу другого легкового автомобіля оподатковується ПДФО за ставкою 5 % та ВЗ, а дохід від продажу третього та наступного легкового автомобіля оподатковується за ставкою ПДФО 18 % та ВЗ (див. роз'яснення з категорії 103.22 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

Нова LIGA360 допоможе вивчити цю тему детальніше. Аналітика від експертів, роз'яснення держорганів, практичні кейси та їх вирішення. Замовте персональну презентацію для ваших потреб.

Продаж вантажного автомобіля й інших транспортних засобів

Загальне правило оподаткування доходів від продажу транспортних засобів передбачене п. 173.1 ПКУ:

Дохід платника податку від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою, визначеною в пункті 167.2 статті 167 цього Кодексу.

Тобто дохід від продажу транспортного засобу оподатковується ПДФО за ставкою 5 % і лише щодо доходів від продажу легкового автомобіля, мотоцикла або мопеда встановлено пільгові умови щодо першого продажу протягом року. Тож, якщо фізособа продає вантажний автомобіль чи інший транспортний засіб, то вже під час продажу першого об'єкта ПДФО сплачується за ставкою 5 %. Військовий збір сплачується за відповідною ставкою - 1,5 % у 2024 році або 5 % - у 2025 році.

Також в абзаці третьому п. 173.2 ПКУ вказано:

Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року третього та наступних об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда або іншого транспортного засобу підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.

Отже, ставку ПДФО 18 % застосовують до доходу від продажу іншого транспортного засобу (зокрема, вантажного автомобіля), якщо це вже третій продаж таких об'єктів рухомого майна протягом року.

Про це також мова йде в роз'ясненні з категорії 103.22 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua):

… дохід, отриманий фізичною особою - резидентом від послідовного продажу протягом звітного (податкового) року першого легкового автомобіля, не оподатковується податком на доходи фізичних осіб, дохід від продажу другого легкового автомобіля оподатковується за ставкою 5 відс., а дохід від продажу третього та наступного легкового (вантажного) автомобіля оподатковується за ставкою 18 відсотків.

Разом з тим дохід, отриманий фізичною особою від продажу протягом звітного (податкового) року першого та другого вантажного автомобіля, оподатковується за ставкою податку 5 відсотків.

Підстави для декларування доходу

Продаж транспортних засобів може відбуватися з нотаріальним посвідченням договору купівлі-продажу. У такому разі ПДФО та військовий збір мають бути сплачені до такого посвідчення (п. 173.4 ПКУ). А якщо укладення договору відбувається без нотаріального посвідчення, то фізособа все одно має сплатити ПДФО та військовий збір до виконання угоди.

Так, у разі реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу орган реєстрації (сервісний центр МВС) має подати до ДПС інформацію про суму доходу та суму сплаченого до бюджету податку (п. 173.3 ПКУ), тобто посадова особа такого органу повинна перевірити документи про сплату ПДФО та ВЗ.

Також якщо договір укладають за посередництвом юридичної особи чи приватного підприємця, такі посередники повинні перевірити документи про сплату ПДФО та військового збору, адже це їм необхідно для подання до ДПС інформації про суму доходу та суму сплаченого до бюджету податку.

Якщо покупцем рухомого майна є юридична особа чи ФОП, то утримання ПДФО та ВЗ із суми доходу фізособи - їх обов'язок як податкових агентів (п. 173.3 ПКУ).

Проте навіть у разі сплати ПДФО та ВЗ до фактичного продажу транспортного засобу у фізособи може залишатися ще й обов'язок подання Декларації за звітний рік.

Відповідно до абзацу четвертого п. 179.2 ПКУ обов'язок платника податку щодо подання Декларації вважається виконаним і Декларація не подається, якщо такий платник податку отримував, зокрема, доходи від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до ПКУ не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких у разі нотаріального посвідченнядоговорів, за якими був сплачений податок згідно з розд. IV ПКУ.

Більше аналітичних матеріалів за темою є в LIGA360. Замовте презентацію менеджера прямо сьогодні.

Тож, Декларацію не подають, якщо у звітному році було продано:

1) лише один транспортний засіб (легковий автомобіль, мотоцикл або мопед) і дохід від продажу не підлягає оподаткуванню згідно з п. 173.2 ПКУ;

2) два чи більше транспортних засоби, як-от легковий автомобіль, мотоцикл або мопед, але ПФДО та ВЗ було сплачено до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу згідно з п. 173.4 ПКУ;

3) один чи більше транспортних засобів (вантажні автомобілі й інші), але ПФДО та ВЗ було сплачено до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу згідно з п. 173.4 ПКУ.

В інших випадках фізособа має декларувати дохід від продажу транспортних засобів. Підтвердження цьому можна знайти і в роз'ясненні з категорії 103.24 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua):

… фізична особа - резидент (продавець) під час оформлення договору відчуження іншій фізичній особі рухомого майна у вигляді вантажного автомобіля в органі, який здійснює реєстрацію (перереєстрацію) транспортних засобів або через товарну біржу, зобов'язана самостійно сплатити до бюджету за своєю податковою адресою податок на доходи фізичних осіб з доходу від продажу такого майна та подати Декларацію за відповідний звітний рік до 1 травня року, що настає за звітним.

Але навіть за умови одного продажу протягом року легкового автомобіля (мопеда, мотоцикла) або в разі нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу транспортного засобу можуть бути підстави для відображення суми доходу в Декларації. Мова йде про випадки подання Декларації з метою декларування інших доходів, отриманих протягом звітного року, або для отримання податкової знижки. Про це зазначено в роз'ясненні з категорії 103.24 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua):

… фізична особа, яка отримала дохід від продажу об'єктів нерухомого та/або рухомого майна, які не підлягають оподаткуванню, не зобов'язана подавати річну Декларацію та відображати у графі 4 розд. I та графі 4 розд. II додатка Ф4, за умови відсутності інших підстав для її подання.

Суму доходу вказують у рядку 11.2 розд. III "Доходи, які не включаються до загального річного оподатковуваного доходу" Декларації. Відповідно до пп. 2 п. 3 розд. III Інструкції № 859 у цьому рядку зазначають суму доходу від операцій з продажу (обміну) об'єктів рухомого майна, які відповідно до абзацу першого п. 173.2 ПКУ не підлягають оподаткуванню (див. роз'яснення з категорії 103.24 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

Повний алгоритм складання Декларації фізичними особами див. тут.

Хочете отримати ще більше аналітичних матеріалів за цією темою? Вони постійно доповнюються у новій LIGA360. Дізнайтесь більше переваг, замовивши персональну презентацію менеджера.

Корисними також будуть публікації:

ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ

1. ПКУ - Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

2. Інструкція № 859 - Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи, затверджена наказом Мінфіну від 02.10.2015 р. № 859.

3. Декларація - Податкова декларація про майновий стан і доходи, затверджена наказом Мінфіну від 02.10.2015 р. № 859.

4. Порядок № 1388 - Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджений постановою КМУ від 07.09.98 р. № 1388.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2025

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті LIGA ZAKON, посилання на LIGA ZAKON обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Автор

Інна Журавська,

експертка LIGA ZAKON

Нова LIGA360 допоможе вивчити цю тему детальніше. Аналітика від експертів, роз'яснення держорганів, практичні кейси та їх вирішення. Замовте персональну презентацію для ваших потреб.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему