До 25 січня 2025 року роботодавці-юрособи, передусім підприємства, повинні затвердити персональні списки військового обліку працівників за чотирма категоріями. Таку вимогу містить Порядок №1487.
Як складають списки персонального військового обліку та скільки їх має бути
Згідно з п. 40 Порядку №1487 щороку до 25 січня (станом на 1 січня) списки персонального військового обліку та відомості оперативного обліку підписуються керівником державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, а також особою, відповідальною за ведення військового обліку, та реєструються в установленому порядку в службі діловодства таких органів, підприємств, установ, організацій.
Список складають за формою, наведеною у додатку 5 до Порядку №1487. І хоча форма одна, самих списків може бути у роботодавця від одного до чотирьох – залежно від наявних категорій (п. 36 Порядку №1487):
– список персонального військового обліку військовозобов’язаних (резервістів) офіцерського складу;
– список персонального військового обліку військовозобов’язаних (резервістів) рядового, сержантського та старшинського складу;
– список персонального військового обліку військовозобов’язаних та резервістів з-поміж жінок;
– список персонального військового обліку призовників.
Щоб визначитися, до якого саме списку включати військовозобов’язаного працівника, зазирніть до його військово-облікового документа, знайдіть актуальне військове звання і звіртеся зі ст. 5 Закону №2232.
При цьому військовозобов’язаних жінок незалежно від наявного у них військового звання роботодавець вносить в окремий список.
Так само окремо йдуть призовники – вони вже взяті на військовий облік, але не перебувають в запасі для комплектування війська, їхній документ – посвідчення про приписку до призовної дільниці. Утім, незалежно від того, чи отримав фактично працівник-призовник після досягнення 25-річного віку військовий квиток, він не може перебувати у списку персонального обліку призовників з моменту такого досягнення.
Про бронювання і військовий облік у практичній площині – дізнавайтесь у новій LIGA360. Свіжа аналітика, практика правозастосування, судова практика та розʼяснення держорганів на одній платформі. Замовте презентацію менеджера прямо сьогодні.
Як заповнюють списки персонального військового обліку
Зверніть увагу: списки персонального військового обліку ведуться в електронних та/або паперових формах (п. 39 Порядку №1487).
Відомості щодо військовозобов'язаних, яким видано мобілізаційні розпорядження, виокремлюються у кожній групі за відповідними командами – у послідовності зростання нумерації команд. Особи, які проходять службу у військовому резерві, обліковуються як військовозобов'язані, яким видано мобілізаційні розпорядження.
Перелік інформації, яка зазначається в облікових записах списку персонального військового обліку для військовозобов'язаних та резервістів офіцерського складу, рядового, сержантського та старшинського складу, призовників, знайдете у примітках до додатку 5 до Порядку № 1487. При заповненні відповідних граф не обійтися без військово-облікового документа призовника та інших відомостей щодо нього (паспортні дані, місце реєстрації, освіта, посада тощо). Тут також зазначаються відомості про бронювання працівника, якщо він його отримав.
Зверніть увагу: залежно від категорії окремі графи у відповідному списку не заповнюються.
Як формуються справи до списків персонального військового обліку
До списків кожної групи формується справа, у якій зберігаються копії військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів (п. 37 Порядку №1487).
В окремій справі зберігайте копії військово-облікових документів громадян, які були виключені з військового обліку районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, органами СБУ, відповідними підрозділами розвідувальних органів, крім тих, які досягли граничного віку перебування в запасі.
«Гарячі» питання військового обліку для юристів, бухгалтерів, кадровиків та всіх фахівців компанії! З новою LIGA360 зможете без проблем знайти інформацію та контролювати зміни щодо перевірок ТЦК, бронювання працівників та військового обліку на підприємстві. Замовте персональну презентацію прямо зараз.
Чи є відповідальність за нескладання списків військового обліку до 25 січня
Своєю чергою, п. 87 Порядку №1487 передбачає, що посадовці органів влади та інших осіб несуть відповідальність згідно із законом, зокрема, за несвоєчасне подання документів, необхідних для ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та неподання відомостей про таких осіб.
Тож ігнорування обов’язку з затвердження списку до 25 січня може призвести до адміністративного штрафу, передбаченого ст. 210-1 КпАП. Нагадаємо, що його може бути накладено протягом трьох місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше одного року з дня вчинення, у розмірі від 34 000 до 59 500 грн (такий великий розмір обумовлений воєнний станом).
Водночас відсутня відповідальність за неподання списків персонального військового обліку до ТЦК та СП. Просто тому, що такого обов’язку у роботодавця немає. Списки можуть перевірити вже у ході звіряння облікових даних з ТЦК.
Де шукати судову практику, законодавство й аналітику щодо перевірок ТЦК? В єдиному комплексному рішенні LIGA360. Дізнайтесь більше переваг для вашого бізнесу, замовивши консультацію менеджера.
Читайте також:
– Чи повинен роботодавець вести військовий облік жінок на підприємстві
– Перевірка стану військового обліку на підприємстві: які ризики врахувати
– Прийняли на роботу працівника з електронним ВОД: як заповнити повідомлення до ТЦК та СП
– Військовозобов'язаний працівник одружився: повідомляємо ТЦК та СП про зміну облікових даних
– Відповідальний за ведення військового обліку на підприємстві: вимоги та порядок призначення
– Доплата за ведення військового обліку на підприємствах: кому і скільки встановлюють
– Правила ведення військового обліку на підприємстві: де розміщувати та кого й коли ознайомлювати
Алла Король,
експерт з питань обліку та оподаткування